Jeśli zastanawiamy się, jakie rozwiązanie będzie najlepsze w przypadku naszej budowy, to warto sprawdzić, z jakich propozycji korzystali inni i posłuchać, jakie są ich odczucia na ten temat. To też oznacza, że dowiemy się wówczas, iż jednym z częściej wykorzystywanych rozwiązań będzie strop gęstożebrowy. Jest on wykonany z belek prefabrykowanych, pustaków oraz nadbetonu. Jeśli bliżej zapoznamy się z ofertą jaką może nam dać strop gęstożebrowy, to nie będziemy mieli najmniejszych wątpliwości, dlaczego jest tak często wykorzystywany.

Warto wiedzieć, że jego nazwa wzięła się stąd, że rozstaw żeber przy takim stropie nie przekracza 90 cm. Taki strop gęstożebrowy może mieć wypełnienie współpracujące z belkami lub bez, ale może mieć również wypełnienie, które nie będzie spełniało funkcji wytrzymałościowej.

Gdzie najczęściej spotkamy taki strop gęstożebrowy?

Warto popatrzeć, gdzie najczęściej możemy spotkać taki strop gęstożebrowy, bo wówczas łatwiej będzie nam powiedzieć, czy sprawdzi się on również w naszym przypadku. Jeśli chodzi o takie rozwiązanie, to z pewnością najczęściej będziemy mogli je obserwować w domach jednorodzinnych.

To dlatego, że taki strop gęstożebrowy jest stosunkowo prosty w montaży, a co więcej, jeśli chcemy go położyć, to nie musimy tutaj korzystać z ciężkich sprzętów. Co również ma swoje atuty, bo pozwala nam znacznie zmniejszyć koszty budowy. Taki strop gęstożebrowy wykorzystuje prefabrykowane elementy, które są solidne i trwałe, a jednocześnie wykonane są w taki sposób, że nie ważą zbyt wiele. Mimo to, nie musimy się martwić o ich wytrzymałość, bo ta niska waga, nie będzie miała na nią żadnego negatywnego skutku.

Taki strop gęstożebrowy musi być dokładnie zaplanowany

Nie możemy się sugerować tym, jaki ktoś miał strop gęstożebrowy w swoim domu, bo może się okazać, że u nas będzie musiało być wykorzystane coś innego, a nawet jeśli będziemy mieli ten sam strop, to jednak może się on różnić pod względem parametrów technicznych. Dlatego też musimy mieć świadomość, że taki strop gęstożebrowy może mieć inną rozpiętość, jak i może mieć różne parametry obciążenia, a to będzie dopasowane do budynku, w którym ma być wykonany. Dlatego też musimy mieć świadomość, że nie tylko taki strop gęstożebrowy będzie się różnił między poszczególnymi budynkami, ale może się również okazać, że różnie będzie wykonany, w zależności od tego, czy ma być wykonany między kondygnacjami domu, piwnicy czy może w garażu. Z tego powodu niezwykle istotne jest to, abyśmy skorzystali z pomocy projektanta, który naprawdę dobrze będzie się na tym wszystkim znał.

Pamiętajmy, że przy budowie jakiegokolwiek obiektu, każdy element ma znaczenie, jeśli chodzi o wytrzymałość danej konstrukcji. Dlatego też musimy mieć świadomość, że strop gęstożebrowy może być wykorzystany przy budowie domu jednorodzinnego, powierzchni handlowych czy magazynowych, jak i budynków publicznych, jednak za każdym razem wszystko musi być dokładnie wymierzone, bo tylko wówczas będziemy mieli pewność, że wytrzyma on dane obciążenie, które będzie przenoszone na ściany nośne i dalej na fundamenty. Pamiętajmy jednak, że taki strop gęstożebrowy występuje w różnych rodzajach, a to oznacza, że niezwykle istotne jest jego odpowiednie dopasowanie do danego budynku, jak i rozpiętości ścian. Co więcej, przy każdym z tych rodzajów będziemy musieli stosować inne elementy wzmacniające, a to oznacza, że im większa będzie nasza wiedza i im więcej elementów weźmiemy pod uwagę, tym większa będzie szansa na wzniesienie mocnego budynku.