Jeżeli myślimy o założeniu własnej działalności gospodarczej, to z pewnością powinniśmy się zastanowić, gdzie chcemy mieć swoją siedzibę, a co się z tym wiąże, gdzie chcemy płacić podatek. Warto więc mieć świadomość, że oczywiście możemy założyć firmę w Polsce, ale z racji tego, że jesteśmy członkiem Unii Europejskiej, nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy mogli założyć naszą firmę w Niemczech. Oczywiście będzie trzeba się do tego odpowiednio przygotować, złożyć odpowiednie dokumenty i choć cała procedura może być bardziej skomplikowana niż w naszym kraju, to ostatecznie może się okazać, że będzie ona dla nas bardziej opłacalna. Chociażby dlatego, że mamy tam znacznie wyższą kwotę wolną od podatku, a to oznacza, że możemy już na samym tym sporo zyskać.

Jeśli podejmiemy decyzję, że chcemy prowadzić działalność w tym kraju, powinniśmy się w pierwszej kolejności dowiedzieć, jak wygląda zakładanie firm w Niemczech. Wówczas będziemy mieli szansę uniknąć wielu błędów i przeprowadzić wszystko tak, aby odbyło się bez większych komplikacji.

Jak założyć firmę w Niemczech?

Będąc już zdecydowanym, że interesuje nas to, jak wygląda zakładanie firm w Niemczech, powinniśmy wiedzieć, że w pierwszej kolejności musimy się skierować do urzędu do spraw gospodarki. Tam będziemy musieli wypełnić niezbędny formularz, co zazwyczaj ogranicza się do tego, że musimy odpowiadać urzędnikowi na zadawane przez niego pytania.

Odnosić się będą one do takich podstawowych spraw jak imię, nazwisko, adres, data urodzenia, jak również do tego, jaki rodzaj działalności chcemy prowadzić. Formularz zazwyczaj jest uzupełniany na komputerze, a my dostaniemy odpowiedni wydruk do sprawdzenia, czy wszystkie dane są prawidłowe. Jeśli tak, będziemy musieli go podpisać. Musimy się tutaj liczyć z tym, że zakładanie firm w Niemczech, będzie się również wiązało z uiszczeniem opłaty meldunkowej, która w zależności od miasta waha się zazwyczaj w okolicach 20 – 30 euro.

Oczywiście nie możemy zapominać o tym, że zakładanie firmy w Niemczech będzie się wiązało również z okazaniem ważnego dokumentu tożsamości, jak i z ewentualnym meldunkiem. Warto również sprawdzić czy wykonywany przez nas zawód nie wymaga posiadania dyplomu mistrzowskiego.

Co warto wiedzieć przed założeniem firmy w Niemczech?

Jeśli chodzi o zakładanie firm w Niemczech, musimy wiedzieć, że niektóre urzędy są o tym informowane niejako automatycznie. Będzie do nich należała między innymi izba przemysłowo – handlowa, urząd skarbowy czy izba rzemieślnicza.

Przynależność do jednej z tych dwóch izb jest obowiązkowa i będzie się to wiązało z koniecznościom opłacania składek członkowskich. Ale zakładając firmy w Niemczech powinniśmy wiedzieć, że z tych składek zwolnione są niektóre firmy, więc warto sprawdzić czy my również będziemy się do tego zaliczali czy nie. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że zakładanie firm w Niemczech wymaga złożenia sporej ilości dokumentów. Nie mniej, jeśli wszystko zrobimy tak jak należy, możemy być pewni, że uda nam się sporo zyskać, a to będzie oznaczało, że naprawdę warto się zastanowić, czy to właśnie w tym kraju nie powinniśmy otworzyć naszej działalności gospodarczej.

Może potrwa to trochę dłużej, ale za to będziemy mogli na tym sporo zyskać.