Ocieplenie dachu jest koniecznością, jeśli chcemy zachować odpowiednią temperaturę w domu. Musimy się więc zastanowić, jakie mamy możliwości, aby mieć pewność, że wybieramy najlepszą dla siebie opcję. O czym warto pamiętać w tym zakresie?

Jakie rozwiązania będą nam zaproponowane?

Przede wszystkim musimy wiedzieć, że najczęściej do ocieplania dachu wykorzystywana jest wełna mineralna. Wsuwa się ją między krokwiami i pod nimi, co daje nam gwarancję dokładnego ocieplenia całego dachu. Niestety, takie rozwiązanie może powodować, że zmniejszymy wysokość pomieszczenia i jego powierzchnię, a to nie każdemu może odpowiadać. Niemniej, to właśnie wełna mineralna jest najlepsza do układania między krokwiami i to tutaj mamy największą szansę, że uda nam się ją tak ułożyć, aby nie tworzyły się między nimi mostki termiczne. Innym rozwiązaniem może być metoda natryskowa, która pozwala ocieplić dach celulozą lub poliuretanową pianą otwartokomórkową albo zamkniętokomórkową. To o tyle ciekawa metoda, że pozwala znacznie przyspieszyć prace termoizolacyjne, a do tego materiał, który jest w ten sposób nakładany idealnie wypełnia wszelkie szczeliny. Jeśli zastanawiamy się nad tym, co jeszcze może nam być tutaj zaproponowane, to warto wiedzieć, że istnieją specjalne płyty ze sztywnego polistyrenu albo poliuretanu, jednak podczas ich układania nigdy nie będziemy mieli pewności, że dokładnie do siebie przylegają, a co się z tym wiąże, może się okazać, że powstaną wolne, niezakryte przestrzenie, którymi ciepło będzie uciekało.

Jaki jeszcze mamy wybór?

Innym rozwiązaniem może być izolacja od zewnątrz, która polega na ułożeniu nowego pokrycia z twardych płyt polistyrenu ekstrudowanego, styropianu albo piany poliuretanowej. Wszystko mocuje się do krokwi albo sztywno układa na poszyciu. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie będziemy zmniejszać rozmiarów poddasza, jak i unikniemy mostków termicznych. Inną propozycją mogą być kształtki styropianowe, które posiadają zaczepy na dachówki. Odpowiednio wykonane ocieplenie dachu może zatrzymać w naszym domu wiele ciepła. Dlatego też tak ważne jest to, abyśmy wybrali odpowiednią metodę. Oczywiście, aby nasze działania przyniosły jeszcze lepszy efekt, warto pomyśleć nie tylko nad ociepleniem dachu, ale również ścian. Możliwości mamy tutaj wiele, wystarczy wybrać rozwiązanie odpowiednie dla nas.