Łazienka jest pomieszczeniem, które przede wszystkim ma charakter użytkowy. Wykonuje się w niej wszelkie czynności higieniczne, ale także związane z damskim makijażem, goleniem się przez panów oraz innymi kwestiami. Nikomu raczej nie trzeba wyjaśniać, do czego łazienki na ogół służą. Co powinno się w nich znaleźć, aby w pełni wywiązywały się ze swoich zadań? Bez wątpienia należy tutaj wskazać całą armaturę i elementy tak zwanego białego montażu, ale to nadal nie wszystko. Tym, co w każdej z łazienek powinno znaleźć swoje miejsce jest odpowiednie lustro. Typowo znajduje się ono nad umywalką i raczej trudno byłoby znaleźć inne rozwiązania w tym aspekcie. Nie jest jednak bez znaczenia, jak takie lustro będzie wyglądać.

Design jest ważny,

ponieważ wnętrze jest wszakże aranżowane wedle jakichś obranych prawideł. Generalnie błędem jest dążenie do tego, aby montować w łazience lustra niewielkie. Im większą część ściany ono zajmie, tym lepiej, ponieważ będzie ono po prostu bardziej funkcjonalne. Poza tym w przypadku niewielkich łazienek (a takich jest w Polsce zdecydowana większość) duże lustro daje szansę na optyczne powiększenie pomieszczenia. Niektórzy decydują się wręcz na pokrycie niemal całej wolnej przestrzeni ściany lustrem. Nie każdy musi się decydować na taki krok, jednakże bez wątpienia ma on swoje konkretne atuty. Minusem jest to, że im lustro większe, tym więcej wysiłku trzeba włożyć w jego czyszczenie.

Brudne lustro może bowiem skutecznie obniżyć walory wizualnej każdej nawet najładniejszej łazienki. Dobór odpowiednich luster ma znaczenie Większość konsumentów decyduje się raczej na mniejsze warianty luster, w czym także nie ma nic złego. Najważniejsze jest to, aby umieścić we wnętrzu to, co się spodoba jego właścicielom. Lustra do łazienki mają różne wielkości, co stwarza dość szerokie pole manewru. Jeśli chodzi o kształty, to także można pofolgować własnym upodobaniom. Przeważnie jednak nabywcy decydują się na modele o kształcie owalnym lub prostokątnym. Samo lustro może mieć charakter samodzielnego dodatku, który montuje się bezpośrednio na ścianie lub do kafelków.

W tym ostatnim przypadku wskazane jest zastosowanie specjalnych dekoracyjnych uchwytów

– kosztują niewiele, a poprawiają dość znacząco estetykę. Bywa także, że lustro zostaje wkomponowane w płytki ceramiczne, a wzdłuż jego krawędzi znajduje się dekoracyjny ciąg specjalnych kafli. Klienci mają także do wyboru różne typy luster, gdy chodzi o materiał, z którego zostały one wykonane. Niektóre lustra powstają z tworzyw sztucznych i zostaje na nie naniesiona specjalna lustrzana warstwa. Takie produkty są lekkie, tanie i nie są narażone na stłuczenie. Jeżeli ktoś jest przesądny i nie chce ryzykować mitycznych „siedmiu lat pecha” po ewentualnym zbiciu tego dodatku, może postawić na taki wariant. Są też lustra wykonane ze szkła, które są bardziej szlachetne w charakterze, ale też obiektywnie rzecz biorąc znacznie bardziej narażone na uszkodzenie i zniszczenie.

Kupujący mają wobec tego kilka dylematów do rozważenia.