Czasami dzieje się tak, że w czasie prowadzenia działalności gospodarczej, musimy zastanowić się nad jej przekształceniem, bo to co już posiadamy jest niewystarczające, albo może się okazać, że na wprowadzeniu innego rozwiązania, będziemy w stanie znacznie więcej zyskać. Dlatego też, jeśli interesuje nas przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę z oo, powinniśmy w pierwszej kolejności sprawdzić, w jaki sposób może się to odbywać i przede wszystkim, z jakimi zadaniami będzie się to wiązało. Im większa będzie nasza wiedza na ten temat, tym większa będzie szansa na to, że nie damy się zaskoczyć. Wówczas wszystko odbędzie się szybko i bez niepotrzebnych komplikacji, a to wszystko będzie oznaczało, że spokojnie będziemy mogli dokonać takiego przekształcenia, mając pewność, że wszystko odbędzie się tak jak powinno i spokojnie dalej będziemy mogli rozwijać swoją firmę.

Przekształcenie działalności w spółkę z oo – dwa rozwiązania

Jednym ze sposób na przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę z oo, będzie założenie tej drugiej i wniesienie do niej aportu, w postaci przedsiębiorstwa. Ale możemy się również zastanowić nad przekształceniem dotychczasowej działalności na podstawie odpowiedniego artykułu, który znajduje się w Kodeksie spółek handlowych. Nie mniej, w tym drugim przypadku będziemy musieli się liczyć z tym, że takie przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę z oo będzie wiązało się z koniecznością dopełnienia wielu formalności. Dlatego też musimy się do tego dobrze przygotować, tak aby mieć pewność, że nic nie zostało przez nas pominięte. W przeciwnym wypadku możemy wpaść w poważne kłopoty. Jeśli przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę z oo ma się odbyć na podstawie artykułu z Kodeksu spółek handlowych, to przede wszystkim musimy przygotować plan przekształcenia, wraz z załącznikami i opinią biegłego. Należy również złożyć odpowiednie oświadczenie, że chcemy dokonać takiego przekształcenia.

Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę z oo – kolejne kroki

W dalszych krokach, chcąc przeprowadzić przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę z oo, musimy powołać członków organów spółki przekształconej, jak i przygotować umowę spółki. Kolejnym krokiem, o którym z pewnością nie możemy zapomnieć, jeśli chcemy mieć pewność, że przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę z oo, odbędzie się tak jak należy i bez żadnych problemów, będzie konieczność dokonania w rejestrze spisu spółki przekształceniowej i wykreślenia przedsiębiorcy jednoosobowej działalności gospodarczej z CEIDG. Takie przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę z oo ma wiele korzyści, bo chociażby będziemy mieli do czynienia z ograniczeniem ryzyka prowadzenia działalności, które będzie się ograniczało jedynie do wysokości wniesionego wkładu. Dodatkowo będziemy mieli możliwość pozyskania większego kapitału na rozwój działalności, a to także powoduje, że warto się zastanowić nad takim przekształceniem. Koniecznie zobaczmy jakie mamy możliwości i w jaki sposób powinno się odbywać przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę z oo. Może się okazać, że jeśli wszystkiego dopilnujemy, to takie przekształcenie będzie znacznie łatwiejsze niż pierwotnie przypuszczaliśmy.